• Işıklar Cad. Şenlik Sk. No:14 K:2 Oda No:1 Ataşehir/İstanbul
  • Pzt - Cmt 09.00 - 16.00. Pazar KAPALI

Prof. Dr. Halil Tuğtepe

Çocuklarda Mesane ve Bağırsak Bozuklukları

Hipospadias

2000+ Ameliyat

Uzman Kadro

27 Yıllık Tecrübe

Bize Ulaşın : 0537 917 18 16

Hidronefroz (Böbrek Büyümesi) - SSS

"Prenatal", bebeğin annenin rahminde olduğu durumu ifade eder, hamilelik sırasında meydana gelen durumları kapsar.

Prenatal hidronefroz, böbreğin şişmesine ve normalden daha büyük olmasına denir ve bebeğin böbreklerinden birini veya her ikisini de içeren bir durumdur.

% 70 hidronefroz doğumdan bellli bir süre sonra kaybolur. Bu süre iki yılı bulabilir. Bu durum ciddi değildir ve uzun vadeli sorunlara neden olmaz.

Hidronefroz yok olmazsa, idrar yolundaki ciddi bir problemden kaynaklanıyor olabilir. Örneğin, idrar yollarında tıkanma olabilir veya idrar mesaneden böbreğe, geriye doğru akıyor (idrar reflüsü) olabilir.

Bu nedenle hidronefrozlu bebekler araştırılıp, altta yatan bir neden olmadığı ispatlanmalı sonra da yakın takip altında olmalıdır.

Doktorlar, hamilelik sırasında bebeği kontrol etmek için ultrason adı verilen rutin bir görüntüleme testi yaptıklarında hidronefrozu teşhis edebilirler. Ultrason, bebeğin rahim içindeki görüntüsünü verir.

Doktorlar durumu testlerle takip eder, ancak genellikle tedavi etmezler. Çoğunlukla erken doğum yaptırılmasına gerek yoktur.

Evet. Bebeğinizin hidronefrozu varsa, doktorunuz kaybolup kaybolmadığını veya kötüleşip kötüleşmediğini görmek isteyecektir. Hamilelik sırasında takip etmek için bir veya daha fazla ultrason yaptırmanız gerekecektir.

Doktorunuz ultrason yaptığında:

  • Bir veya her iki böbrekte hidronefroz varlığını
  • Durumun ne kadar şiddetli olduğunu
  • Sizin amniyotik sıvınızı (Amniyotik sıvı bebeği çevreleyen rahim sıvısıdır. Bebeğin idrarından oluşur. Herhangi bir problem, böbreklerin yeterli idrar üretmesini engellerse, amniyotik sıvı miktarı düşük olacaktır.) kontrol eder.

Takip ultrasonu hidronefrozun gittiğini gösteriyorsa, muhtemelen daha fazla teste ihtiyacınız olmayacaktır.

Takip ultrasonu hidronefrozun gitmediğini veya daha kötü olduğunu gösteriyorsa, daha fazla teste ihtiyacınız olacaktır. Bunlar, diğer durumları değerlendirmek için daha fazla ultrason veya farklı testleri içerebilir.

Hastalığa tanı konulabilmesi için bazı testlerin yapılması gerekebilir. Bu testler arasında tam idrar testi, ultrason, sintigrafi, MR ve sistoskopi testleri bulunmaktadır. Erken zamanda teşhis edilen hastalıkta tıkanmalar veya reflüler tedavi edilerek kişinin sağlığına kavuşması sağlanır. Teşhis ve tedavide geç kalınması böbreklerde kalıcı hasarlara neden olur.

Tedavi, etkilenmiş böbrek sayısına ve durumun doğumdan önce ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır.

Hidronefroz doğumdan önce kaybolursa, bebeğinizin doğumdan sonra herhangi bir test veya tedaviye ihtiyacı olmayacaktır.

Hidronefroz kaybolmadıysa, bebeğinizin doğumdan sonra çeşitli testlere ihtiyacı olacaktır ve tedavi gerekebilir.

Eğer durum sadece bir böbreği içeriyorsa veya hafifse, bebeğinizin 1 haftalık olduktan sonra ultrason yapılacaktır. Bu sonuçlara bağlı olarak, başka testlere ihtiyaç duyabilir. Doktorunuz bebeğinizin böbrek enfeksiyonu geçirmesini önlemeye yardımcı olmak amacıyla bir antibiyotik ilacı reçete edebilir.

Durum her iki böbreği de içeriyorsa veya şiddetli ise, bebeğinize doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde bir ultrason yapılacaktır. Doktorunuz muhtemelen, bebeğinizin böbrek enfeksiyonu geçirmesini önlemeye yardımcı olmak amacıyla bir antibiyotik ilacı reçete edecektir. Bebeğinizin idrar yolunu kontrol etmek için başka testlere de ihtiyaç olabilir.