• Işıklar Cad. Şenlik Sk. No:14/2 Ataşehir/İstanbul
  • Pzt - Cmt 9.00 - 18.00. Pazar KAPALI

İstanbul'da Bir İlk

Çocuklarda Mesane ve Bağırsak Bozuklukları Merkezi

Hipospadias

1500+ Ameliyat

Uzman Kadro

27 Yıllık Tecrübe

Bize Ulaşın : 0537 917 18 16

Hipospadias (Peygamber Sünneti) - SSS

Anne karnında tanı koymak pek mümkün olmadığından, çocuğunuz genellikle doğduktan sonraki ilk muayenesinde tanı alır. Çocuğunuzun penisinin görüntüsüyle ilgili şüphesi varsa, bir çocuk ürolojisi veya çocuk cerrahisi uzmanına başvurmalısınız.

Hipospadias, çocuğunuzun herhangi bir ağrı hissetmesine sebep vermez.

Eğer oğlunuzda çok hafif formda hipospadias varsa, fonksiyonel sorun yaratmadığı için ameliyat olması gerekmeyebilir. Bu durumlarda bile, estetik sebeplerden dolayı ameliyat tercih edilebilir.

Hayır, hipospadiasın cerrahi dışında tedavi yöntemi yoktur.

Hipospadias ameliyatının zamanlaması çocuğunuzdaki hipospadiasın çeşidine göre değişmekle birlikte genellikle 3 aylıktan sonra ameliyat planlanabilir.

Ameliyat sonrası bakım hipospadiasın çeşidine ve çocuğunuzun yaşına göre değişmektedir. Hastaneden taburcu olmadan önce bu konuda size detaylıca bilgi verilmektedir.

Hipospadiası olan çocuklarda bazen idrar deliği yapılırken, sünnet derisinden yama olarak kullanmak üzere parça alınabilir. Bu nedenle hipospadiası olan çocuklarda hipospadias ameliyatı öncesinde sünnet önerilmez. Hipospadiası olan çocuklar, hipospadias ameliyatı ile aynı anda sünnet olabilirler.

Hipospadias ameliyatı tuvalet eğitiminden daha önce yapıldığından dolayı çocuğunuzun tuvalet eğitimi etkilenmemektedir.

Bu hastadan hastaya farklılıklar gösterse de, genellikle ameliyattan 6 ay sonra penis normal görünüme kavuşur.