• Işıklar Cad. Şenlik Sk. No:14 K:2 Oda No:1 Ataşehir/İstanbul
  • Pzt - Cmt 09.00 - 16.00. Pazar KAPALI

Prof. Dr. Halil Tuğtepe

Çocuklarda Mesane ve Bağırsak Bozuklukları

Hipospadias

2000+ Ameliyat

Uzman Kadro

27 Yıllık Tecrübe

Bize Ulaşın : 0537 917 18 16

İnmemiş Testis - SSS

Testisler "skrotum" adı verilen bir deri kesenin içinde bulunur. Erkek çocuklar doğmadan önce, testisleri karınlarının alt kısmında bulunur. Doğumdan hemen önce testisler skrotuma iner. Testisler skrotuma inmezse, doktorlar sorunu inmemiş testis veya "kriptorşidizm" olarak adlandırırlar. Sadece birinde ya da her iki testiste birden olabilir.

Bazen, bir veya her iki testis, bebek doğmadan önce meydana gelen bir problem nedeniyle normal olarak gelişmez. Doktorlar bu durumu "testis yokluğu” olarak adlandırırlar.

İnmemiş testis bebeklerin yaklaşık % 4, 3’ünde doğumda yerinde bulunmaz. Bu hastaların ¾’ünde 3 ay dolmadan testis yerine iner. Bebekler bir yaşına geldiklerinde ise yalnızca % 1’i inmemiştir.

Çoğu zaman, doktor doğumdan hemen sonra bebeği muayene ederken teşhisi koyar. Erken doğan bebeklerde daha sık görülür.

En nemli tanı yöntemi doktorunuzun yaptığı fizik muayenedir. Doktorunuz gerek duyarsa ultrasonografi veya nadirende magnetik resonans (MR) çalışması isteyebilir. Ultrasonografi ile testis üç boyutu da ölçülmesi takip için önemlidir.

Çoğu durumda, testisler doğumdan sonraki birkaç ay içinde skrotuma indiği için tedaviye gerek yoktur. Birkaç ay sonra testis veya testisler olması gerektiği yerde değilse, genellikle testis veya testisleri skrotuma taşımak için ameliyat gerekir. Ameliyat, çocuk 9 aylık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede yapılabilir. Tercihan 1 yaşını geçirmeden ameliyatı yapılmalıdır.

Çocukluk çağında inmemiş testisi olan erkeklerin testis kanseri olma olasılığı  vardır. İnmemiş testis ameliyatı olan hastalar yine de doktorlar tarafından yıllık fiziksel muayenelerle kontrol edilmelidir. İnmemiş testis ameliyatı olmayanlarda veya geç olanlarda çocuk sahibi olamama ihtimali (infertilite) daha yüksektir.

Bazı çocuklarda, testisler bebeklikte yerinde olsa bile çocuk büyüdükçe, testisleri karına birleştiren bağın yeterince hızlı büyümemesi sonucu testisler yukarıda kalabilirler. Bu yüzden aileler böyle durumdan şüpheleniyorlarsa çocuk anaokulu, ilkokul çağında bile olsa muhakkak bir doktora başvurmalıdır.